- Data: teirautis agentūroje
- Kaina: nuo 1450 €/asm + aviabilietai
Magiška Persija. Egzotinė kelionė į Iraną
Kelionė į Iraną visų pirma sužavi vietos žmonių svetingumu. Nuostabios mečetės ir gamtos vaizdai nublanksta prieš draugiškas šypsenas ir šiltą bendravimą.
Kodėl verta rinktis šią kelionę?
- Persijos kultūros didmiesčių grožis;
- Įsiliejimas į vietinių žmonių gyvenimo ritmą;
- Prisilietimas prie unikalios gamtos;
- Apsilankymas tūkstantmečio senumo gyvenvietėse, vis dar išlaikiusiose savo tradicijas;
- Pažintis su vietinių žmonių virtuve, papročiais;
- Gyvenimas įdomiose vietose – vietinio meninko namuose, karavansarajuje, pas vietinius gyventojus;
- Kelionių vadovė – Persų kultūros žinovė Edita Muraškaitė.
1 diena.
Vilnius – Stambulas – Širazas.
Skrydis lėktuvu ir nakvynė viešbutyje Širaze.
2 diena.
Širazas.
Miestas Irano pietvakariuose, Farso provincijos administracinis centras. Širazas gyvuoja jau daugiau kaip 4000 metų, apdainuotas garsiųjų Persijos poetų Hafizo ir Saadi, buvusi šalies sostinė. Dėl savo kultūrinės reikšmės, gražios aplinkos vadinamas Persijos kultūros sostine, Rožių miestu, Sodų miestu, Gėlės ir lakštingalos miestu. Aplankysime čia įkurtą garsiąją Karim Khano citadelę. Valdant Zendų dinastijai, pastatyta kaip komplekso dalis, skirta apsigyventi, ir pavadinta Karim Khano vardu. Išorė primena viduramžių gynybinę tvirtovę. Kadaise citadelė buvo paversta į kalėjimą. Šiandieną tai Irano kultūros paveldo organizacijos kuruojamas muziejus. Visai čia pat, Vakil Bazaar – pagrindinis Širazo turgus, esantis istoriniame miesto centre. Manoma, kad turgus buvo atidarytas Bujidų, dar XI a., ir baigtas Atabakų. Karim Khano vardu pavadintas XVIII amžiuje. Turguje galima pamatyti gražių vidinių kiemelių, Muširo karavansarajų, pirčių, senųjų parduotuvėlių, kurios pačios tinkamiausios nusipirkti persiškų kilimų, prieskonių, vario, brangakmenių, įvairiausių rankdarbių ir antikvaro dirbinių. Kaip ir daugelyje Vidurio Rytų turgų – šalia pastatytos mečetės. Nuostabiausioji jų – gausiai stiklo vitražu dekoruota Vakil mečetė, kur naktinės maldos salė užima 2 700 m² plotą, paremta 48 gausiai ornamentuotomis kolonomis. Sielos atgaivai aplankysime garsiojo poeto Hafizo mauzoliejų. Žengsime per Korano vartus. Tai pagrindiniai miesto vartai, pro kuriuos vykdami į miestą ir išvykdami iš jo, Islamo išpažinėjai nusilenkimu pagerbia koraną. Vakarą praleisime iraniečių kavinėje, mokydamiesi gaminti tradicinius persų patiekalus, kuriuos ragausime skambant tradicinei persiškai muzikai. Nakvynė viešbutyje Širaze.
3 diena.
Persepolis.
Nuostabusis Persepolis – su kuriuo netrukus ir susipažinsime įžengę per Visų Tautų Vartus. Senovės Persijos sostinė – religinis centras, maždaug 70 km nuo dabartinio Širazo miesto. Įspūdingą kompleksą 518 m. pr. Kr. pradėjo statyti Darėjas I Didysis. Išvysite tuos laikmečius menančius stambius ritualinius reljefus, kuriuose persų, medų ir elamikų didikų procesija, lydima pėstininkų, raitelių ir lankininkų, žygiuoja pas duoklės mokėtojus. Pasigėrėsite išorės sienų likučiais, kurias tebepuošia reljefuose sustingę sfinksai, jaučius puolantys liūtai ir lotosų žiedus nešantys didikai bei dvariškiai. Čia pamatysite ir sparnuotos dievybės Faravaharo simbolį. Tai įspūdingiausias senovinis statinys Artimuosiuose Rytuose, įrašytas į UNESCO architektūrinio paveldo sąrašą.
Dar viena įspūdinga vieta – Nakše Rostamas – senovinis nekropolis, gerokai iškilęs nuo žemės paviršiaus, mena 1000 m. pr. Kr. Keturios kapavietės priklauso Achaimenidų karaliams, kurių veidai išskobti ant uolų. Šie kapai vietinių vadinami Persijos kryžiumi. Įspūdinga vieta ir reginys savo dydžiu. Grįžtame į Širazą. Nakvynė viešbutyje Širaze.
4 diena.
Širazas – Kermanas.
Anksti ryte vykstame į Kermaną – svarbiausias Irano tradicinių persiškų kilimų gamybos ir eksporto centras. Pakeliui numatyti sustojimai pakelės kaimeliuose, juose iš arčiau susipažinsime su tradiciniu gyvenviečių gyvenimo ritmu bei vietiniais amatais. Kermanas – Farso regiono miestas, kurio vardo kilmė yra iš žodžio “germanio“, kuriame 3–ojo reicho vadovai ieškojo savo šaknų. Taip pat, miesto prieigose 2000 m. atrasti seniausios pasaulio civilizacijos pėdsakai, kuri gyvavo 9a. pr. Kr. Na, o jau VIII a. Kermanas buvo žymus kašmyro audimo centras, o iki šių laikų gražiausiu miesto pastatu vadinamas unikalusis miesto turgus. Nakvynė viešbutyje.
5 diena.
Mahanas – Šahdado dykuma.
Vykstame apžiūrėti Rajeno tvirtovės. Tai buvusi sienomis aptverta bendruomenės gyvenamoji teritorija: kvartalai, skirti paprastiems gyventojams ir jų auginamiems gyvuliams, sporto klubas, valdytojo namai ir kt. Gyventojai čia buvo įsikūrę prieš 1000 metų ir tik prieš 150 metų tvirtovėje dar gyveno žmonės. Senasis, iš nedegtų molio plytų pastatytas miestas, labai panašus į Bamo miestą, kurį 2003 m. gruodį sunaikino stiprus žemės drebėjimas. Pasivaikščioję ir pasmalsavę po Rajeno tvirtovę, kelionę tęsiame pažintimi su Mahano sufijų centru. Sufizmas atsirado VIII–IX a. dabartinėje Irako ir Sirijos teritorijoje. Skelbiama, kad Dievas pažįstamas, su juo susiliejama per ekstazę ir kontempliaciją. Sufizmas dar vadinamas islamo misticizmu. Nors ne kartą buvo paskelbtas erezija kai kuriose musulmoniškose šalyse (Turkijoje, Irane), o jo pasekėjai buvo persekiojami, dabar dauguma islamo dvasininkų sutinka, kad sufizmas neprieštarauja islamo principams. Vėliau mūsų laukia išvyka į Šahdado dykumą, dar vadinamą Kalutu. Ši vieta taip pat įtraukta į UNESCO saugomų teritorijų sąrašą. Molio „skulptūros ir tvirtovės“ – tai lietaus ir stiprių žiemos vėjų kūriniai, kurias verta pasigrožėti. Palydėję saulę, naktį pasitinkame artimiausiame Irano dykumos kaime pas vietinius gyventojus. Grįžtame į viešbutį.
6 diena.
Šahdado dykuma – Jazdas.
Pakeliui į Jazdą, sustosime Meimando kaime. Tai senovinis kaimas Kermano provincijoje, manoma, kad apgyvendintas žmonių dar prieš 12 tūkstančių metų. Daugelis jų gyvena 350 m aukštyje, rankomis iškastose olose. Taip gyventa apie 3000 metų. Senoji vietos kalba kupina senųjų sasanidų ir pahlavi kalbų žodžių. 2005 m. Meimando kaimas apdovanotas UNESCO prizu už kultūrinio kraštovaizdžio išsaugojimą. Jazdas – Jazdo provincijos sostinė. Miestui jau daugiau kaip 3 000 metų. Dėl kartų adaptacijos prie dykumų aplinkos Jazdas yra architektūriškai unikalus miestas. Jis garsėja Irane aukštos kokybės amatais, ypač šilko audimu (Termeh) ir saldumynų parduotuvėmis. Vėliau vykstame į nuostabųjį Grandž Ali hamaką ir karavansarajų – nestandartinis amfiteatrinis architektūros statinys dykumoje prie Jazdo, kuris šiais laikais paverstas viešbučiu su restoranu. Nakvynė unikaliajame viešbutyje.
7 diena.
Jazdas.
Aplankysime didžiausią Jazdo išskirtinumo simbolį – Tylos bokštus. Tai unikali zoroastrų laidojimo vieta. Pagal zoroastrų religiją vanduo, žemė ir ugnis yra šventi, todėl juos teršti mirusių žmonių kūnais yra draudžiama. Todėl mirusius žmones zoroastrų tikėjimo persai užkeldavo į tylos bokštus, ir palikdavo atvirose bokštų aikštelėse. Suskridę maitėdos paukščiai palikdavo tik kaulus, todėl gamtos harmonija išlaikyta, niekas nesuteršta. Tylos bokštai dabar savo funkcijos nebeatlieka. Vyksime į amžinosios ugnies šventyklą – Ateškadė. Čia, neužgesdama tūkstančius metų, ugniakure kūrenasi šventoji ugnis. O kūrena ją tokie seni šventikai diedukai, ilgomis žilomis barzdomis ir ilgais baltais rūbais. Panašiai, kaip kadaise Lietuvoje vyraujant Baltų tikėjimui. Iš ugnies stichijos nersime į vandens stichiją. Pabuvosime unikaliame Vandens muziejuje, kuriame susipažinsime su viso miesto senąja vandentiekio sistema. Pamatysime pasiturinčio miestiečio namo irigacinę ir oro vėsinimo sistemą, kurios buvimą išduoda „badgyrai“ – vėjagaudės. Pagaudę vėją – užlipsime ant Amir Čakmak komplekso stogo, nuo kurio apžvalgos aikštelių atsiveria nuostabi Jazdo panorama su nuostabiąja Džemia (Penktadienio) mečete. Į ją nukeliausime siauromis molinėmis, it labirintai susitinkančiomis viena su kita vis kitame kvartale, gatvelėmis. Mečetė – didžiausias miesto architektūros paminklas, menantis XVIII a. Kadžarų dinastiją. Du minaretai išsiskiria savo grakštumu ir aukščiu. Nakvynė viešbutyje Jazde.
8 diena.
Jazdas – Karanakas – Čak Čakas – Garme oazė.
Vykstame į zoroastrų kaimą (85 km). Tai archajiškasis ir fotografų numylėtas Karanakas, sakoma, kad tai 4000 metų menantis kaimas. Šiandieną apleistas, pastatytas iš irstančių molio plytų. Kelionę tęsiame vykdami į svarbiausią zoroastrų piligrimystės centrą – Čak Čaką. Tai šventa zoroastrų piligrimystės vieta, įkurta aukštai kalnuose, šalia Ardakano miesto, Jazdo provincijoje. Kasmet liepos mėnesį tūkstančiai zoroastrų piligrimų iš Irano, Indijos ir kitų šalių suplaukia į šią ugnies šventyklą. Vakarėjant privažiuosime nakvynės vietą. Ten, šalia trykštančių iš kalnų šaltinių, auga daugiau nei 25 rūšių datuliniai finikai. Kur baigiasi palmės, prasideda 1 600 metų senumo kaimas, statytas iš nedegtų molio plytų. Tai – nuostabioji Garme oazė. Garsus Irano menininkas Maziaras Ale Davoudas priims mus Atešuni svečių namuose, kuriuos renovavo kartu su savo šeima. Skaniausias maistas, nuostabus šiltas priėmimas leis jums pasijusti itin mylimais ir ilgai lauktais svečiais, o Maziaro muzikinis pasirodymas nepaliks abejingo nei vieno. Nakvynė pas menininką Maziarą – Atešuni svečių namuose Garme dykumos oazėje.
9 diena.
Garme – Kchuro druskų ežeras – Mesr dykuma – Garme.
Po pusryčių vykstame į Kchur miesto apylinkes, kur pabraidysime po druskų dykumos ežerą. Išsausėję kristalai įgauną neįtiketinas formas ir piešinius. Pakvėpuosime sveiku druskų oru. Grįžę į Atešuni namus papietausime ir šiek tiek pailsėsime. Norinčios galės pasimėgauti ajurvediniu arba klasikiniu masažu (tik moterims!!!). Į pavakarę keliausime į Mesr dykumą su džipais per milžiniškas dykumos kopas. Jei manote, kad dykuma vienoda ir nyki – nustebsite pamatę jos nepakartojamą įvairovę. Pasirinktoje vietoje palydėsime saulę, o Maziaras pagros savo užburiančias melodijas. Nakvynė Atešuni svečių namuose.
10 diena.
Garme – Isfahanas.
Kelionė į Isfahaną (5 val.). Pažintis su trečiuoju pagal dydį Irano miestu. Tai daugiausia lankomų objektų turintis miestas, grožiu lenkiantis daugumą Tolimųjų Rytų didmiesčių. Taip pat pasiklausysime nuo senų laikų po tiltų arkomis vyrų atliekamų folklorinių dainų. Apžiūrėsime garsiuosius Isfahano arkinius tiltus – Chadžiu ir Siose (33 arkų tiltas), kurie įspūdingai atrodo tiek naktį, tiek dieną. Pasigėrėsime kadaise buvusiame karavansarajuje įrengtu prabangiu Abbasi viešbučiu. Nakvynė viešbutyje Isfahane.
11 diena.
Isfahanas.
Tęsiame pažintį su Isfahanu. Aplankysime Vank armėnų katedrą ir armėnų kvartalą su šokiruojančiomis krikščioniškomis freskomis. Užsuksime į Čehel Sotun rūmus (Keturiasdešimties kolonų) ir haremą. Gėrėsimės Nagši Džahano aikšte, kuri dėl savo dydžio iraniečių yra vadinama „puse pasaulio“. Šalia jos – Imamo (Šacho) mečetė – stovi pietinėje Nagši Džahano aikštės pusėje, pastatyta Sefevidų laikotarpiu, puikus islamo architektūros pavyzdys. Ji laikoma vienu iš amžinųjų Irano architektūros šedevrų, įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Jos didingumą lemia septynių spalvų plytelių mozaikos su kaligrafijos elementais. Visai čia pat ir šacho Abaso pirmoji rezidencija – Ali Kapu (Ali vartai) rūmai, įspūdingoji šeicho Lotfala mečetė ir, be abejo, Džemia mečetė – didžiausia Irane, kuri kartu yra ir architektūros muziejus, atspindintis 800 metų islamiškos architektūros pokyčius. Atgaiva akims – rytietiškasis Bazar–e Bozorg pagrindinis Isfahano turgus, besitęsiantis 5 km. Nakvynė viešbutyje Isfahane.
12 diena.
Isfahanas – Abjanė – Kašanas – Teheranas.
Po pusryčių išvykstame iš Isfahano. Pažintis su Abjane, ko gero žymiausiu ir įdomiausiu kaimu Irane, įtrauktu į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Šis puikus kaimas garsėja nuostabia archeologija, ramybe, kuri atsispindi ir kaimo gyventojų kasdienybėje. Vietiniai tebesirengia senoviniais tradiciniais drabužiais ir puoselėja persų tradicijas. Tai vienas seniausių kaimų Irane, pasižymintis rausvo atspalvio statiniais, pritraukiantis daug vietos ir užsienio turistų ištisus metus, o ypač per tradicines šventes ir ceremonijas. Nors oficialiai gyventojai čia vadina save musulmonais, tačiau slapta išpažįsta zoroastrizmą ir valgo kiaulieną. Dar vienas šio kaimelio pavadinimas – Vejunė (galėsime ieškoti lietuviškų šaknų). Po pietų vyksime į Kašaną – didžiausią dykumos oazę, šilkų ir tekstilės centrą.
Pažintis su Kašanu. Sakoma, kad būtent iš Kašano, 3 karaliai – pirkliai vyko į Betliejų pagerbti ką tik gimusio kūdikėlio Jėzaus. Aplankysime tradicinius iranietiškus pirklių Burudžerio rūmus, vieną gražiausių Irane Fino sodą, kur augalai mineralines medžiagas augimui gauna iš mineralinio vandens šaltinių. Šis sodas 2012 metais įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Vyksime į pietų Teherane esantį Ajatolos Khomeini mauzoliejų. Tai įspūdingas savo dydžiu, marmuro minaretais su auksiniais kupolais viršuje, pastatų kompleksas, kurio statybos vyksta jau nuo 1989 metų ir užima 20 kv.km teritoriją. Baigus statyti, čia įsikurs kultūros ir turizmo centras, islamo studijų centras, seminarija, prekybos centras, universitetas ir 20.000 automobilių stovėjimo aikštelė. Ajatola Khomeinis – Irano revoliucijos (1979 m.) vadas. Irane dabar dažnai vadinamas tiesiog Imamu – Vadovu. Dabartinis Irano Islamo revoliucijos lyderis – Ajatola Ali Khamenei Seyyed. Nakvynė viešbutyje Teherane.
13 diena.
Teheranas.
Pažintis su Teheranu. Tai didžiausias šalies miestas, įsikūręs Šiaurės Irane, nuo XVIII a. pabaigos – Irano sostinė. Kaip miestas minimas nuo XII a. Čia priskaičiuojama apie 12 mln. gyventojų. Penktadienis – poilsio diena Islamo pasaulyje, tad ramiai aplankysime Golestano (Rožių) rūmus. Tai XVI a. Irano architektūros šedevras, kuriame puikiai suderinti geltono marmuro, spalvotų mozaikų veidrodžių ir įmantrūs vitražų deriniai. Rūmuose įsikūrę gausybė muziejų: antropologijos muziejus, paveikslų galerija, briliantų saugykla, marmuro sosto salė ir kiti. Teherane aplankysime Irano nacionalinių brangakmenių muziejų – lobyną. Tai pats įspūdingiausias brangakmenių lobynas pasaulyje, kur eksponuojami didžiausi pasaulio deimantai, kiti brangakmeniai ir įmantrūs juvelyrikos dirbiniai. Trumpas poilsis Teherano viešbutyje.
14 diena.
Skrydis Teheranas – Vilnius.
Skrydis namo iš Teherano į Vilnių su persėdimu Stambule.